Nadużycie finansowe jest to jakiekolwiek celowe działanie lub zaniechanie naruszające interesy finansowe Wspólnot Europejskich
(art. 1 lit. a Konwencji sporządzonej na mocy art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich).
Nadużycie finansowe jest umyślnym oszustwem popełnionym dla własnej korzyści lub w celu przyniesienia strat drugiej stronie 
(art. 3 ust. 2 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1371 z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie zwalczania za pośrednictwem prawa karnego nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii).

Polityka zwalczania nadużyć finansowych:
Zgodnie z art. 74 ust. 1 lit c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2021/1060 Instytucja Zarządzająca zobowiązana jest do wprowadza skutecznych i proporcjonalnych środków i procedur zwalczania nadużyć finansowych, uwzględniających stwierdzone rodzaje ryzyka.

W ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 (FEWiM 2021-2027) utworzono uporządkowany system w zakresie skutecznego przeciwdziałania problemowi nadużyć finansowych oparty na:

  • działaniach prewencyjnych takich jak: szkolenia pracowników; działania podnoszące poziom świadomości na temat korupcji i nadużyć finansowych, w tym konfliktu interesów; informowanie o prowadzonych kontrolach projektów,
  • stosowaniu przejrzystego podziału obowiązków w zakresie organizowania systemów kontroli i zarządzania,
  • funkcjonowaniu jednoznacznie sformułowanego kodeksu etycznego,
  • przejrzystych mechanizmach zgłaszania nadużyć finansowych właściwym organom. 


W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu zarządzania ryzykiem nadużyć finansowych oraz wprowadzenia jednolitych reguł stosowanych w ramach FEWiM 2021-2027, Instytucja Zarządzająca opracowała ”Zasady dotyczące zapobiegania i postępowania w sytuacjach wystąpienia korupcji i nadużyć finansowych, w tym konfliktu interesów, w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027”. 

  • Wytyczne antykorupcyjne dla administracji publicznej, poradnik antykorupcyjny oraz wskazówki antykorupcyjne dla urzędników oraz przedsiebiorców opublikowane są na stronie www.antykorupcja.gov.pl

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych – OLAF:
OLAF prowadzi dochodzenia w sprawie nadużyć na szkodę budżetu Unii Europejskiej, korupcji oraz poważnych uchybień wewnątrz instytucji europejskich i opracowuje politykę zwalczania nadużyć finansowych na potrzeby Komisji Europejskiej.

Kontakt z OLAF:
Każdy obywatel UE może poinformować OLAF o podejrzeniu nadużycia finansowego lub korupcji mających wpływ finansowy na interesy Unii Europejskiej.
Kontakt z OLAF może się odbywać w dowolnym z 24 języków urzędowych UE. Wszystkie szczegóły na temat możliwości kontaktowania się z OLAF znajdują się na stronie internetowej pod adresem: https://anti-fraud.ec.europa.eu/olaf-and-you/report-fraud_pl.

Zgłoś nadużycie:
Jeżeli natknąłeś się na jakikolwiek rodzaj nadużycia związany z wdrażaniem FEWiM 2021-2027 poinformuj nas o tym . Twój sygnał umożliwi nam wykrywanie i ściganie nadużyć finansowych.

Napisz mailanaduzycia@warmia.mazury.pl lub korupcja@warmia.mazury.pl

Zgłoś sygnał przez formularz

Wyślij zgłoszenie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn z dopiskiem „Nadużycia".

Zgłoszenia za pomocą formularza można dokonać o dowolnej porze, w pełni anonimowo. Wariant anonimowy przeznaczony jest dla osób, które w wyniku zgłoszenia obawiają się negatywnych konsekwencji. Zachęcamy jednak do podpisywania zgłoszeń. Przeanalizujemy każde zgłoszenie i podejmiemy odpowiednie środki korygujące. Skontaktujemy się z Tobą, jeśli będziemy potrzebować dodatkowych informacji. Zgłoszenia nadużyć mają zawsze charakter poufny, zapewniający bezpieczeństwo osobom zgłaszającym.

Pamiętaj, że fałszywe oskarżenie jest przestępstwem i może być prawnie ścigane.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nadużyciach finansowych? Zapoznaj się z dokumentami: