Koncert z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Owacjami na stojąco zakończył się uroczysty koncert z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, który odbył się 12 maja 2024 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej Urania w Olsztynie. Podczas koncertu muzycy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, wraz z zaproszonymi gośćmi, wykonali dzieło Ludwiga van Beethovena, IX symfonię d-moll op. 125. Melodię z finału tej symfonii – która jest muzycznym opracowaniem poematu Fryderyka Schillera – czyli „Odę do radości” Unia Europejska przyjęła za swój hymn. 

Ponad 200 muzyków, cztery chóry, czworo międzynarodowej sławy solistów i wypełniona po brzegi sala, na którą przybyło ponad 3500 melomanów – to liczby, które robią wrażenie. 
– Wszyscy lubimy liczby, więc podsumujmy – mówił także marszałek województwa Marcin Kuchciński – 33 mld zł trafiły do tej pory do naszego regionu z unijnego wsparcia, a rozpoczęliśmy już nowy okres finansowania, w którym do wykorzystania mamy kolejną rekordową pulę, czyli 1,9 mld euro.

Jednak największe wrażenie wywarło wykonanie monumentalnego dzieła – IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz Marszu Pretorianów z oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora urodzonego w Barczewie. Artystów poprowadził maestro Piotr Sułkowski. 

Europejska muzyczna uczta w wykonaniu artystów Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego i wielu innych znakomitych muzyków, to jeden z elementów działań związanych z jubileuszem 20. lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Podkreślił wymiar wspólnoty europejskiej oraz przynależności Warmii i Mazur do niej. Wyraźnie zaakcentował wpływ Funduszy Europejskich na rozwój regionu – zaprosiliśmy na niego naszych beneficjentów, odbył się w hali dofinansowanej z Funduszy Europejskich, podobnie z Funduszy skorzystała olsztyńska filharmonia. 

Gośćmi honorowymi wydarzenia był profesor Jerzy Stępień, współtwórca samorządu terytorialnego w Polsce, i profesor Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Zaproszenie przyjął także Jacek Protas, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Na scenie wystąpili:
Piotr Sułkowski – dyrygent,
Katarzyna Dondalska – sopran,
Małgorzata Walewska – mezzosopran,
Andrzej Lampert – tenor,
Jarosław Kitala – bas,
Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii,
Elbląska Orkiestra Kameralna,
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego / Irina Bogdanovich.
Olsztyńskie Chóry:
Olsztyński Chór Bel Canto / Jan Połowianiuk,
Chór Cantores Varmienses / Benedykt Błoński,
Olsztyński Chór Lekarzy Medici pro Musica / Małgorzata Wawruk,
Zespół wokalny ProForma / Marcin Wawruk,
Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka UWM / Katarzyna Bojaruniec.

Zobacz galerię zdjęć. 

Zdjęcia: Z aparatem – Fabiszewski