- Pytanie 1: Czy są określone konkretne dokumenty, które należy załączyć w celu spełnienia kryterium: „Projekt jest zgodny z zasadą horyzontalną FEWiM – Gospodarcza transformacja. Kryterium premiuje przedsięwzięcia podmiotów, które odprowadzają podatki na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Decydująca jest właściwość urzędu (Urząd Skarbowy, Urząd Gminy – znajdujące się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego). W ocenie uwzględnione są następujące podatki:
- podatek dochodowy (PIT, CIT),
- podatek od towarów i usług (VAT),
- podatek od nieruchomości,
- podatek od środków transportowych”.
Czy jest również określone z jakiego okresu mają być to dokumenty?
Odpowiedź: Nie określiliśmy konkretnych dokumentów i konkretnego okresu, z którego mają one pochodzić, w celu spełnienia kryterium premiującego nr 3. Niemniej jednak w Regulaminie wyboru projektów zawarliśmy istotne informacje dotyczące sposobu potwierdzania spełnienia ww. kryterium, tj.:
- „do wniosku o dofinansowanie dołącz zaświadczenie lub inny dokument wydany przez właściwy urząd, z którego wynika fakt odprowadzenia podatków w województwie warmińsko-mazurskim”;
- „Dokumenty (…) muszą być wystawione przez Urząd Skarbowy bądź Urząd Gminy znajdujące się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego”;
- „Dokument, który załączysz do wniosku musi jednoznacznie wskazywać, jakiego podatku dotyczy oraz uwzględniać stan prawny na dzień złożenia wniosku”.
- Pytanie 2: Czy w budżecie można założyć koszty dojazdu, wyżywienia i noclegu osób uczestniczących w szkoleniach/usługach rozwojowych realizowanych dla nich w ramach projektu?
Odpowiedź: W budżecie projektu można zaplanować koszty dojazdu, wyżywienia lub noclegu uczestniczek projektu biorących udział w szkoleniach i innych formach wsparcia. Muszą to być jednak koszty celowe i zasadne do poniesienia, racjonalne oraz efektywne. Każdy wydatek ujęty w budżecie projektu musi zostać uzasadniony.
Zachęcamy do zapoznania się z załącznikiem nr 12 do Regulaminu wyboru projektów, w którym wskazaliśmy maksymalny koszt i warunki kwalifikowania wydatków związanych z wyżywieniem (przerwa kawowa, dwudaniowy obiad) oraz dojazdem uczestniczek projektu.
- Pytanie 3: Do jakich kategorii kosztów można przyporządkować:
- catering – w całości zlecony – usługa zewnętrzna?
- doradca zaw. – umowa zlecenie – usługa zewnętrzna?
- stypendium szkoleniowe, stypendium stażowe – wsparcie finansowe udzielane uczestnikom?
- wynajem pomieszczeń na doradztwo, koszty opieki nad dzieckiem, koszt dojazdu uczestników, materiały szkoleniowe, badania lek., opiekun stażu, polisa ubezp. uczestników - koszt wsparcia uczestników projektu?
Proszę o odpowiedź, aby móc prawidłowo przyporządkować kategorie do kosztów.
Odpowiedź: Katalog i definicje kategorii kosztów znajdują się w rozdziale 5.1.1 Instrukcji merytorycznej wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu współfinansowanego z EFS+ w ramach programu FEWiM 2021-2027 (załącznik nr 2 do Regulaminu wyboru projektów). Przykładowo:
- Usługi zewnętrzne – wydatki związane z realizacją usług i innych czynności przez wykonawców zewnętrznych na rzecz beneficjenta, w tym również dostarczenie zamówionych w ramach danego zlecenia produktów jak np. ekspertyza czy raport, zlecenie przeprowadzenia pośrednictwa pracy albo szkoleń. Do tej kategorii wydatków należy przypisać również takie wydatki jak koszty ekspertyz zewnętrznych, koszty zleconych badań, koszty cateringu, itp.
- Wsparcie finansowe udzielone grantobiorcom i uczestnikom projektu – jeżeli projekt jest projektem grantowym, to uwzględniając w budżecie projektu wydatek w postaci grantu, należy przypisać go do tej kategorii wydatków. Do tej samej kategorii należy przyporządkować każdy wydatek, który jest związany z udzieleniem wsparcia finansowego uczestnikom projektu, np. stypendium.
- Koszty wsparcia uczestników projektu – wydatki związane ze wsparciem uczestników takie jak: doradztwo, staże, szkolenia, koszty podróży i zakwaterowania. Do tej kategorii nie powinny być wliczane koszty zadań zlecanych w całości na zewnątrz (należy je wykazywać w kategorii: „usługi zewnętrzne”).
Jak widać z powyższego zestawienia, dany koszt może być przyporządkowany do różnych kategorii w zależności od przyjętych założeń projektowych. Wybór kategorii kosztu ma charakter techniczno-informacyjny, możliwy do skorygowania na etapie ewentualnych negocjacji.
- Pytanie 4: Posiadamy własną salę szkoleniową, którą planujemy przeznaczyć na spotkania z doradcą zawodowym i na organizację szkoleń. Z tego tytułu będziemy ponosić koszty związane z eksploatacją sali. Czy w związku z tym możemy zaplanować w budżecie pozycję kosztową dotyczącą udostępnienia sali? Czy będzie to wydatek kwalifikowalny?
Odpowiedź: W ramach kosztów bezpośrednich można wykazać koszt udostępnienia własnej sali szkoleniowej na potrzeby prowadzenia spotkań i szkoleń. Może on być w projekcie wkładem własnym rzeczowym wnioskodawcy.
Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku, każdy wydatek powinien być uzasadniony w kontekście jego racjonalności, kwalifikowalności i niezbędności. Udostępnienie własnej sali nie zwalnia zatem wnioskodawcy z obowiązku przeprowadzenia rozeznania cenowego i potwierdzenia racjonalności tego wydatku.
- Pytanie 5: Czy koszt udostępnienia własnej sali szkoleniowej na potrzeby prowadzenia spotkań i szkoleń może zostać wykazany nie jako wkład własny rzeczowy wnioskodawcy, a jako wydatek kosztowy kwalifikowalny? Czy wówczas wnioskodawca będzie mógł dokonać przelewu każdorazowo na własne konto z konta projektowego za udostępnienie sali, np. na podstawie wystawionej noty księgowej?
Odpowiedź: Koszt udostępnienia własnej sali szkoleniowej na potrzeby prowadzenia spotkań i szkoleń może, lecz nie musi być wkładem własnym wnioskodawcy. Jest zatem możliwość wykazania tego kosztu w budżecie projektu jako „standardowego” wydatku kwalifikowalnego.
Zasadniczo nota księgowa może być wtórnym, pomocniczym dokumentem rozliczającym wydatki projektowe. Dokumentem źródłowym mogą być rachunki, faktury, np. za media, czynsz, sprzątanie itp., na podstawie których koszty będą rozliczone proporcjonalne do powierzchni wykorzystywanej w projekcie.
Niemniej jednak indywidualna interpretacja dotycząca zasad rozliczania konkretnych kosztów oraz sposobu ich dokumentowania jest możliwa po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu.
- Pytanie 6: Czy zaplanowanie studiów podyplomowych dla części uczestniczek jest możliwe w ramach projektu? Jeżeli tak, to czy również można wskazać tu, oprócz formy stacjonarnej, formę zdalną studiów podyplomowych?
Odpowiedź: Zakres wsparcia projektowego może obejmować działania, które przyczyniają się do aktywizacji zawodowej lub poprawy sytuacji uczestniczki na rynku pracy, z wyłączeniem robót publicznych i działań służących rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia, a także z wyłączeniem działań objętych pomocą publiczną/pomocą de minimis. Dopuszcza się zatem realizację studiów podyplomowych. Wybór formy ich organizacji (zdalna, stacjonarna itp.) zależy od przyjętych przez wnioskodawcę założeń projektowych i powinien być poparty stosownym uzasadnieniem.
- Pytanie 7: W polu zakres interwencji pojawiają się 2 opcje do wyboru. Czy w przypadku niniejszego konkursu prawidłowe będzie wybranie opcji: Zakres interwencji Działania na rzecz promowania aktywności zawodowej kobiet oraz zmniejszenia segregacji na rynku pracy ze względu na płeć?
Odpowiedź: Tak, proszę wybrać zakres interwencji zgodnie z SZOP: 142 – Działania na rzecz promowania aktywności zawodowej kobiet oraz zmniejszenia segregacji na rynku pracy ze względu na płeć.
- Pytanie 8: Regulamin podaje jako obowiązkowy wskaźnik produktu „Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, objętych wsparciem w programie”. Natomiast w grupie docelowej mogą znaleźć się kobiety powracające na rynek pracy przebywające na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym, przy czym muszą pozostawać w stosunku pracy z pracodawcą. Dotychczas status na rynku pracy osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim określany był jako osoba pracująca, ale już osoby korzystającej z urlopu wychowawczego pomimo istniejącego stosunku pracy, określany był jako osoba bierna zawodowo. Proszę o określenie, jakim statusem na rynku pracy należy określać kobiety przebywające na urlopie wychowawczym i czy należy je uwzględnić w powyższym wskaźniku.
Odpowiedź: Zgodnie z zawartą w Liście Wskaźników Kluczowych 2021–2027 – EFS+ definicją wskaźnika „Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, objętych wsparciem w programie”, za pracujące uznaje się osoby przebywające na urlopie macierzyńskim/ rodzicielskim/ wychowawczym (którego warunki są uregulowane w Kodeksie Pracy), chyba że są zarejestrowane już jako bezrobotne (wówczas status bezrobotnego ma pierwszeństwo).
W związku z powyższym w ogłoszonym naborze do ww. wskaźnika produktu należy wliczyć kobiety przebywające na urlopie wychowawczym, pozostające w stosunku pracy ze swoim dotychczasowym pracodawcą.
- Pytanie 9: Regulamin naboru określa dwa obowiązkowe wskaźniki produktu dotyczące wieku uczestniczek projektu: „Liczba osób w wieku 18–29 lat objętych wsparciem w programie” oraz „Liczba osób w wieku 55 lat i więcej objętych wsparciem w programie”. Analizując regulamin oraz kryteria wyboru projektu, nie widzę tu doprecyzowania, aby adresować wsparcie do konkretnych grup wiekowych, nie zostało to określone ani kryteriami dostępu, ani kryteriami premiowymi. Pytanie, czy określając grupę docelową, należy konkretnie wskazać ile uczestniczek będzie z poszczególnych grup wiekowych? Czy można te wskaźniki określić na zasadach określania wskaźników wspólnych, tj. zakładam, że takie osoby będą w projekcie, będę ten wskaźnik monitorować, ale nie jestem w stanie określić rzeczywistej wartości wskaźnika?
Odpowiedź: Uczestniczkami projektu są kobiety:
- a) zatrudnione na umowach krótkoterminowych, umowach cywilno-prawnych, ubogie pracujące i/lub
- b) powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym oraz pozostające w stosunku pracy ze swoim dotychczasowym pracodawcą.
Jeśli z dokonanej diagnozy sytuacji problemowej wyniknie potrzeba objęcia wsparciem kobiet w wieku 18–29 lat i/lub kobiet w wieku 55 lat i więcej, wówczas należy wskazać ich liczbę w grupie docelowej, a tym samym określić wartość docelową odpowiednich wskaźników produktu.
- Pytanie 10: Regulamin naboru s. 15–16 określa jako dodatkowe wsparcie zapewnienie opieki nad dziećmi do lat 7, jednocześnie sugerując, że koszt ten obejmuje także opiekę w przedszkolu/żłobku/klubie dziecięcym w trakcie korzystania przez opiekuna ze wsparcia projektowego, a w pierwszej kolejności należy wykorzystać instytucjonalne formy opieki nad dziećmi do lat 3. Proszę o wyjaśnienie tych zapisów. Czy to oznacza, że można w projekcie pokryć koszt żłobka dla dziecka do lat 3 lub przedszkola dziecka do lat 7? Czy takie wsparcie można zapewnić tylko w trakcie realizacji stażu, czy okres finansowania może być wydłużony na cały czas realizacji wsparcia uczestniczce?
Odpowiedź: Na czas realizacji wszystkich form wsparcia w projekcie (np. szkoleń, staży, doradztwa zawodowego) można zapewnić dzieciom do lat 7 instytucjonalne formy opieki, tj. przedszkola, żłobki, kluby dziecięce, opiekunów dziennych, a w przypadku ich niedostępności – również opiekę niani.
Szczegółowe informacje odnośnie tego rodzaju wsparcia towarzyszącego zamieszczone są w rozdziale 1.5 Regulaminu wyboru projektów oraz w załączniku nr 12 do Regulaminu w zakresie dopuszczalnej wysokości kosztu takiej opieki.
- Pytanie 11: Kryterium premiujące nr 7 – Dziecko do lat 7 ze względu na swój wiek wymaga stałej opieki, jest połączone więzami rodzinnymi i pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z uczestniczką, czyli spełnia kryteria definicji kobiety sprawującej opiekę nad osobą zależną, jednak nie jest wpisane wprost do kryterium. W związku z powyższym pytanie, czy można uwzględnić jako osobę zależną również dziecko do lat 7?
Odpowiedź: Tak, w przedstawionym w pytaniu przykładzie dziecko do lat 7 spełnia definicję osoby zależnej określoną w definicji kryterium premiującego nr 7.