Pytania i odpowiedzi 2 | 02.12.2024

Przejdź do strony głównej portalu szczegóły komunikatu do naboru FEWM.09.07-IZ.00-002/24

Pytanie 1. Gmina planuje wnieść do projektu mieszkanie, jako wkład własny. Wartość wkładu własnego to rynkowy koszt wynajmu mieszkania na okres realizacji projektu (ok. 40 tys. zł). Czy na potwierdzenie wartości wkładu własnego wystarczające jest rozeznanie rynku potwierdzone 2 ofertami dot. kosztu wynajmu mieszkania?


Odpowiedź: W przypadku, w którym Gmina jest właścicielem mieszkania, jako wkład własny w projekcie można kwalifikować opłaty związane z użytkowaniem tego lokalu, tj. czynsz oraz koszty eksploatacji, np. rachunki za prąd, gaz, wodę, etc. Metodologia wyliczenia wkładu własnego w tym przypadku powinna uwzględniać przedstawienie kosztów użytkowania lokalu zgodnie z wysokością opłat obowiązujących w danej Gminie oraz np. stawek dostawcy gazu ziemnego. Przy wyliczaniu stawek ww. opłat można bazować na doświadczeniu Gminy dotyczącym użytkowania lokali będących w jej zasobach. 


Pytanie 2. Jeśli ww. mieszkanie zostanie umieszczone w projekcie, jako wkład własny (40 tys. zł - wartość wynajmu na okres realizacji projektu), to czy koszt przystosowania lokalu do zamieszkania (remont, zakup niezbędnego wyposażenia w wartości ok. 40 tys. zł) będzie kwalifikowalny w ramach cross financingu? Wyremontowane mieszkanie po zakończeniu projektu będzie nadal wykorzystywane do wsparcia os. bezdomnych/zagrożonych bezdomnością.


Odpowiedź: Zgodnie z „Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027” cross-financing w projektach EFS+ dotyczy wyłącznie: 
a) zakupu gruntu i nieruchomości, o ile warunki z podrozdziału 3.4 Wytycznych są spełnione, 
b) zakupu infrastruktury rozumianej jako budowa nowej infrastruktury oraz wykonywanie wszelkich prac w ramach istniejącej infrastruktury, których wynik staje się częścią nieruchomości i które zostają trwale przyłączone do nieruchomości, w szczególności adaptacja oraz prace remontowe związane z dostosowaniem nieruchomości lub pomieszczeń do nowej funkcji (np. wykonanie podjazdu do budynku, zainstalowanie windy w budynku, renowacja budynku lub pomieszczeń, prace adaptacyjne w budynku lub pomieszczeniach) , 
c) zakupu mebli, sprzętu i pojazdów , z wyjątkiem sytuacji, gdy: 
i) zakupy te zostaną zamortyzowane w całości w okresie realizacji projektu, z zastrzeżeniem podrozdziału 3.7 Wytycznych, lub 
ii) beneficjent udowodni, że zakup będzie najbardziej opłacalną opcją, tj. wymaga mniejszych nakładów finansowych niż inne opcje, np. najem lub leasing, ale jednocześnie jest odpowiedni do osiągnięcia celu projektu; przy porównywaniu kosztów finansowych związanych z różnymi opcjami, ocena powinna opierać się na przedmiotach o podobnych cechach; uzasadnienie zakupu jako najbardziej opłacalnej opcji powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu, lub 
iii) zakupy te są konieczne dla osiągniecia celów projektu (np. doposażenie pracowni naukowych); uzasadnienie konieczności tych zakupów powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu (za niezasadny należy uznać zakup sprzętu dokonanego w celu wspomagania procesu wdrażania projektu, np. zakup komputerów na potrzeby szkolenia osób bezrobotnych). 
Warunki z tiretów i-iii są rozłączne, co oznacza, że w przypadku spełnienia któregokolwiek z nich, zakup mebli, sprzętu i pojazdów może być kwalifikowalny w ramach EFS+ poza cross-financingiem. Zakup mebli, sprzętu i pojazdów niespełniający żadnego z warunków wskazanych w tirecie i-iii stanowi cross-financing.


Pytanie 3. Czy wydatki poniesione na wycenę wkładu własnego (np. operat) w ramach niniejszego konkursu są kwalifikowalne? 

Odpowiedź: Zgodnie z „Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027”  wydatki poniesione na wycenę wkładu niepieniężnego są kwalifikowalne. Należy jednocześnie zaznaczyć, że wydatek ten należy do katalogu kosztów pośrednich.