Pytania i odpowiedzi 2 | 18.09.2024

Przejdź do strony głównej portalu szczegóły komunikatu do naboru FEWM.05.01-IZ.00-001/24

Pytanie 1: Jaką dokumentację trzeba załączyć do wniosku w przypadku, gdy w kosztach kwalifikowalnych, zostaną ujęte zakupy ściśle związane z zakupem medycznego sprzętu dydaktycznego, ale poczynione w latach 2022–2023?

Wnioskodawca obowiązany jest dostarczyć dokumentacje niezbędną do prawidłowej oceny projektu określoną w Regulaminie wyboru projektów i załącznikach do niego.

Dodatkowo proszę wziąć pod uwagę dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów w ramach naboru.

Pytanie 2: Kolejne pytanie dotyczy ilości kierunków objętych projektem: czy w przypadku, gdy rekrutacja na studia pielęgniarskie I i II stopnia prowadzona jest oddzielnie, to można uznać, że są to dwa różne kierunki studiów?

Tak, w sytuacji studiów  dwustopniowych  każdy stopień studiów – zarówno I, jak i II –  uznaje się za odrębny kierunek. Fakt, że rekrutacja na studia I i II stopnia prowadzona jest oddzielnie, co oznacza, że uczelnia traktuje je jako dwa różne etapy kształcenia.

Pytanie 3: Czy uczelnia niepubliczna musi przedstawić uchwalę senatu uczelni, dotyczącą limitów przyjęć na studia na wszystkich kierunkach objętych projektem?

Zgodnie z § 14 Regulaminu wyboru projektów, wskaźnik rezultatu pod nazwą „Wzrost limitu przyjęć na studia” (osoby) odnosi się do maksymalnej liczby studentów, którzy mogą zostać przyjęci na dany kierunek kształcenia w danym roku akademickim. Wzrost limitu (zwiększenie liczby przyjęć) następuje w kolejnym roku akademickim po zakończeniu realizacji projektu, który jest ukierunkowany na kierunki będące przedmiotem tego projektu. Wzrost ten jest obliczany w odniesieniu do roku akademickiego poprzedzającego złożenie wniosku o zwiększenie limitu, który stanowi podstawę do wyliczenia wzrostu. Pomiar dokonywany jest do 12 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu.

Przykładowym źródłem informacji o wskaźniku może być uchwała senatu dotycząca wzrostu liczby przyjęć studentów na kierunku będącym przedmiotem projektu. Należy podkreślić, że jest to jedynie przykład, a ostateczna forma dokumentu może różnić się w zależności od organizacji uczelni wnioskodawcy. Instytucja wymaga przedstawienia wiarygodnego dokumentu, z którego jasno wynika wzrost limitu przyjęć na studia.