Pytania i odpowiedzi | 12.09.2024

Przejdź do strony głównej portalu szczegóły komunikatu do naboru FEWM.05.01-IZ.00-001/24

1.    Pytanie o kryterium nr 22 Zwiększenie limitu przyjęć na kierunkach objętych projektem - Czy w przypadku, gdy jest kilka kierunków, których dotyczy projekt, to zwiększenie limitu przyjęć studentów na studia o minimum 15 osób na kierunkach wspieranych w ramach projektu, dotyczy łącznie wszystkich kierunków, czy każdy kierunek osobno musi zwiększyć limit o 15 osób?

Odpowiedź: Powyższy limit dotyczy każdego kierunku wspartego oddzielnie. Oznacza to, że jeśli projekt obejmuje kilka kierunków, każdy z nich musi zwiększyć limit przyjęć o minimum 15 osób. Na przykład, jeżeli wspieranym kierunkiem jest pielęgniarstwo, to właśnie ten kierunek musi zwiększyć limit przyjęć o co najmniej 15 studentów. Analogicznie, inne kierunki objęte projektem również muszą spełnić ten wymóg indywidualnie, a nie łącznie dla wszystkich kierunków.

2.    Pytanie o kryterium nr 28 Wzrost limitu przyjęć na studia na kierunkach objętych projektem - Czy określone wzrosty dotyczą łącznie wszystkich kierunków objętych projektem, czy każdy z kierunków osobno ma odnotować określony w kryterium wzrost?

Odpowiedź: Podobnie, jak w przypadku kryterium 22, wzrost limitu przyjęć, o którym mowa w kryterium 28, dotyczy każdego kierunku objętego projektem oddzielnie. Projekt musi wykazać wzrost limitu przyjęć na każdym z kierunków wspieranych w ramach projektu, co oznacza, że wzrost ten powinien nastąpić w kolejnym roku akademickim po zakończeniu realizacji projektu, w stosunku do roku bazowego, czyli roku akademickiego przed złożeniem wniosku.
W ramach tego kryterium można uzyskać punkty w zależności od skali wzrostu na poszczególnych kierunkach:
•    1 pkt za wzrost limitu od 16 do 24 przyjętych studentów,
•    4 pkt za wzrost od 25 do 34 studentów,
•    6 pkt za wzrost o 35 i więcej studentów.
Każdy z kierunków objętych projektem musi odnotować taki wzrost indywidualnie, a nie łącznie dla wszystkich kierunków razem.

3.    Pytanie o kryterium nr 34 Zgodność z certyfikatem dostępności - Czy to kryterium oznacza, że wnioskodawca musi okazać certyfikat dostępności wystawiony przez certyfikowanego audytora? Czy wystarczy opisać występowanie wszystkie dostępności (architektoniczną, cyfrową i informacyjną) aby uzyskać punkt w tym kryterium?

Odpowiedź: W ramach kryterium 34 Wnioskodawca musi przedstawić zgodność projektu z certyfikatem dostępności, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 4 marca 2021 r. Oznacza to, że samo opisanie dostępności (architektonicznej, cyfrowej i informacyjnej) nie jest wystarczające do uzyskania punktu w tym kryterium. Niezbędne jest posiadanie i okazanie certyfikatu dostępności wraz z wnioskiem. Oba dokumenty muszą spełniać określone wymogi zawarte w rozporządzeniu, co stanowi podstawę do oceny zgodności projektu.

4.    Proszę o wyjaśnienie zapisu w regulaminie konkursu FEWM.05.01-IZ.00-001/24 zamieszczony w "§ 4 Podmioty uprawnione do udziału w naborze"' Chodzi dokładnie o ten zapis: O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się podmioty, które należą do niżej wymienionych typów potencjalnych Beneficjentów, z zastrzeżeniem ust. 4: Uczelnie (szkoły wyższe). Z możliwości aplikowania wyłączone zostaną podmioty (w charakterze Wnioskodawcy, jak i Partnera) określone w dokumencie "Lista podmiotów wyłączonych z aplikowania w naborach konkurencyjnych w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 wg działań i typów projektów", dostępnym na stronie internetowej FEWiM 2021-2027, tj.
- MOF Elbląga - ZIT Gmina miejska: Elbląg, gminy miejsko-wiejskie: Młynary, Pasłęk, gminy wiejskie: Gronowo Elbląskie, Milejewo; Powiat Elbląski; oraz ich jednostki organizacyjne;
- MOF Ełku - ZIT Gmina miejska: Ełk, gmina wiejska: Ełk; powiat Ełcki oraz ich jednostki organizacyjne.
Czy ten zapis wyklucza wszystkie elbląskie uczelnie ( szkoły wyższe) z możliwości pozyskania finansowania w tym konkursie?

Odpowiedź
: zgodnie z § 4 ust. 1 Regulaminu wyboru projektów do naboru nr FEWM.05.01-IZ.00-001/24: O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się podmioty, które należą do niżej wymienionych typów potencjalnych Beneficjentów, z zastrzeżeniem ust. 4: Uczelnie (szkoły wyższe).
Z możliwości aplikowania wyłączone zostaną podmioty (w charakterze Wnioskodawcy, jak i Partnera) określone w dokumencie "Lista podmiotów wyłączonych z aplikowania w naborach konkurencyjnych w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 wg działań i typów projektów", tj.
-  MOF Elbląga - ZIT Gmina miejska: Elbląg, gminy miejsko-wiejskie: Młynary, Pasłęk, gminy wiejskie: Gronowo Elbląskie, Milejewo; Powiat Elbląski; oraz ich jednostki organizacyjne;
-  MOF Ełku - ZIT Gmina miejska: Ełk, gmina wiejska: Ełk; powiat Ełcki oraz ich jednostki organizacyjne.

 „Lista podmiotów wyłączonych z aplikowania w naborach konkurencyjnych w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 wg działań i typów projektów"

Jeśli wnioskodawca nie wpisuje się w grono podmiotów wykluczonych wskazanych w "Liście podmiotów wyłączonych z aplikowania w naborach konkurencyjnych w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 wg działań i typów projektów", to może aplikować we wskazanym naborze.
Jednoznaczne stwierdzenie kwalifikowalności zakresu i wydatków w danym projekcie możliwe będzie po złożeniu pełnej dokumentacji aplikacyjnej w odpowiedzi na ogłaszane nabory i przeprowadzeniu oceny projektu przez Komisję Oceny Projektów.