Pytanie 1:
Czy w ramach zakupu wyposażenia, zakup książkomatów będzie wydatkiem kwalifikowalnym?
Z zasad kwalifikowalności wynika, że „wydatki mogą być kwalifikowalne tylko i wyłącznie, gdy produkty powstałe w ramach realizacji projektu są dostępne dla ogółu społeczeństwa poprzez zastosowanie standardu dostępności architektonicznego, cyfrowego oraz informacyjno-promocyjnego. Produkty powstałe w ramach realizacji projektu muszą mieć wpływ na zmniejszenie i eliminację barier utrudniających dostęp do dóbr kultury, zwiększenie udziału osób z grup defaworyzowanych w kulturze, w szczególności mieszkańców małych miast i obszarów wiejskich, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, opiekunów z dziećmi i osobami zależnymi”.
Książki do książkomatów zamawiane są zdalnie za pomocą katalogu bibliotecznego, a następnie przygotowywane dla czytelnika i umieszczana w jednej ze skrytek książkomatu. Użytkownik otrzymuje powiadomienie (sms lub/i email), że zamówiona pozycja została umieszczona w paczkomacie i w dowolnym czasie może ją odebrać (nie tylko w godzinach otwarcia biblioteki).
Odpowiedź 1:
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów w ramach przedmiotowego naboru wspierane będą typy projektów polegających m.in. na zakupie wyposażenia w celu utworzenia nowoczesnej oferty kulturalnej (zastosowanie nowoczesnych technologii cyfrowych oraz zagospodarowanie terenu wyłącznie jako element projektu). Co do zasady kwalifikowalne będą koszty związane z zakupem wyposażenia, jego transportem i montażem (środki trwałe podlegające ewidencji ilościowo-wartościowej) i wartości niematerialnych i prawnych w celu utworzenia nowoczesnej lub nowej oferty kulturalnej (w zależności od typu projektu). Ponadto, wsparcie otrzymają projekty, które są poparte analizą popytu i oceną potrzeb, ułatwiają dostęp do oferty kulturalnej i wykorzystywane są do celów związanych z kulturą, wpływają na poprawę funkcjonowania instytucji/infrastruktury. Produkty powstałe w ramach realizacji projektu powinny być dostępne dla ogółu społeczeństwa poprzez zastosowanie standardu dostępności architektonicznego, cyfrowego oraz informacyjno-promocyjnego. Dodatkowo produkty powstałe w ramach projektu muszą mieć wpływ na zmniejszenie i eliminację barier utrudniających dostęp do dóbr kultury, zwiększenie udziału osób z grup defaforyzowanych w kulturze, w szczególności mieszkańców małych miast i obszarów wiejskich, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, opiekunów z dziećmi i osobami zależnymi.
Tym samym wydatek związany z zakupem książkomatu zostanie uznany za kwalifikowalny po spełnieniu powyższych warunków.
Kwalifikowalność wydatków badana będzie na etapie oceny wniosku o dofinansowanie w ramach całego projektu.
Pytanie 2:
Czy w ramach konkursu możemy zgłosić zadanie polegające na rozbudowie i przebudowie budynku Gminnego Ośrodka Kultury, który to budynek otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko- Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 4 Efektywność Energetyczna 4.3 Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków, poddziałania 4.3.1 Efektywność energetyczna w budynkach publicznych, Schemat A. dla zadania polegającego na termomodernizacji całego budynku i w chwili obecnej jest w okresie trwałości.
Czy w razie realizacji zadania rozbudowy GOK w okresie trwałości wykonując zadania zgodnie z opisem ingerencji rozbudową budynku GOK w termo ścianę nie naruszymy warunków trwałości projektu?
Odpowiedź 2:
Zgodnie z SZOP zakres wsparcia obejmuje m.in.: przebudowę i/lub remont infrastruktury w celu utworzenia nowej oferty i/lub ułatwienia dostępu do zabytków, instytucji kultury, w tym dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wraz z zakupem wyposażenia, zagospodarowaniem terenu (zastosowanie nowoczesnych technologii cyfrowych jako element projektu).
Rozbudowa budynku jest wydatkiem niekwalifikowalnym. Zgodnie z Zasadami kwalifikowalności wydatków w ramach Priorytetu 11 Turystyka i kultura, Działania 11.01 Infrastruktura kultury (Schemat A) programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 wydatki dotyczące budowy nowej inwestycji jak np. rozbudowa przedmiotowego budynku są wydatkiem niekwalifikowalnym. Wsparcie mogą otrzymać tylko projekty dotyczące istniejącej infrastruktury.
Zgodnie z art. 3 pkt 6 Prawa budowlanego przez budowę należy rozumieć również rozbudowę obiektu budowlanego.
Rozbudowa to budowa, w wyniku której powstaje nowa część istniejącego już obiektu budowlanego i dochodzi do zwiększenia parametrów charakterystycznych obiektu, tj.: powierzchni zabudowy, zwiększenie szerokości pasa drogowego, zwiększenie długości w przypadku obiektów liniowych np.: sieci, drogi. Wysokość obiektu nie ulega zmianie.
Ponadto kwalifikowalność ewentualnej przebudowy budynku zostanie oceniona podczas oceny projektu.
Jednocześnie IZ informuje, iż pytanie dotyczące trwałości nie dotyczy naboru nr FEWM.11.01-IZ.00-001/24.