Już są! Pożyczki unijne dla przedsiębiorców Warmii i Mazur

Rozwój, cyfryzacja, efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii – teraz w Twoim zasięgu

W ostatnich latach przedsiębiorczość w Polsce dynamicznie się rozwija, ale wielu właścicieli firm wciąż zmaga się z barierą finansową. Inwestycje wymagają środków, a standardowe kredyty bankowe często wiążą się z wysokimi kosztami i koniecznością dużego wkładu własnego. Właśnie dlatego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 oferują przedsiębiorcom preferencyjne pożyczki na rozwój działalności. W województwie warmińsko-mazurskim dostępne są obecnie 4 produkty finansowe dla przedsiębiorców.

Realne wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców

1. Ekopożyczka z premią dla przedsiębiorstw

Jej celem jest wsparcie mikro- i małych firm w działaniach na rzecz efektywności energetycznej. Ekopożyczka umożliwia finansowanie tych inwestycji, które zmniejszają zużycie energii w przedsiębiorstwach a także zmieniają procesy produkcyjne na bardziej zasobooszczędne. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć pożyczkę na modernizację energetyczną budynków, wymianę lub modernizację nieefektywnych źródeł ciepła, zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji w tym zakup energooszczędnych linii produkcyjnych. W rezultacie przekłada się to na obniżenie kosztów operacyjnych w firmie.

2. Pożyczka OZE z premią dla MŚP

Skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które planują inwestycje w odnawialne źródła energii. Pożyczka obejmuje wsparcie dla projektów związanych z produkcją energii i/lub ciepła ze źródeł odnawialnych, w tym fotowoltaika, wiatr, biomasa, co ma skutkować redukcją kosztów energii oraz ograniczeniem emisji dwutlenku węgla.

3. Pożyczka na cyfryzację przedsiębiorstw z umorzeniem

Pożyczka ta jest skierowana do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które planują inwestycje m.in z zakresu cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji procesów, zwiększenie wykorzystywania sztucznej inteligencji. Z pożyczki można sfinansować m.in. usługi programistyczne i/lub gotowe oprogramowanie, które pozwolą na automatyzację procesów w przedsiębiorstwie, zakup środków trwałych i urządzeń do urządzeń do transferu, przetwarzania i magazynowania danych. Przedsiębiorcy mogą też zainwestować w wydatki dotyczące cyberbezpieczeństwa firmy mające np. zabezpieczyć dane i systemy teleinformatyczne.

4. Pożyczka dla przedsiębiorstw w początkowej fazie rozwoju z umorzeniem

Produkt jest przeznaczony do mikro- i małych przedsiębiorstw, które działają na rynku nie dłużej niż 3 lata. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć pożyczkę na inwestycje rozwojowe podnoszące ich innowacyjność i konkurencyjność m.in. na: rozbudowę lub przebudowę firmy, a także na zakup maszyn, urządzeń, technologii czy sprzętu biurowego.

Ekopożyczka z premią dla przedsiębiorstw

 Pożyczka OZE z premią dla MŚP

Wysokość wsparcia: do 2 mln zł
Oprocentowanie: 1,5 proc. w skali roku
Okres spłaty: do 10 lat
Karencja w spłacie: do 8 miesięcy
Dotacja w formie umorzenia: do 24 proc.

Wysokość wsparcia: do 3 mln zł
Oprocentowanie: 1,5 proc. w skali roku
Okres spłaty: do 10 lat
Karencja w spłacie: od 6 do 12 miesięcy (w zależności od rodzaju inwestycji)
Dotacja w formie umorzenia: do 24 proc.

Pożyczka na cyfryzację przedsiębiorstw z umorzeniem

Pożyczka dla przedsiębiorstw w początkowej fazie rozwoju z  umorzeniem

Wysokość wsparcia: do 800 tys. zł
Okres spłaty: do 7 lat
Oprocentowanie: 2 proc. w skali roku
Karencja w spłacie: do 6 miesięcy
Dotacja w formie umorzenia: do 8 proc.

Wysokość wsparcia: do 1 mln zł
Okres spłaty: do 8 lat
Oprocentowanie: 2 proc. w skali roku
Karencja w spłacie: do 12 miesięcy
Dotacja w formie umorzenia: do 12 proc.

Jak zacząć?

Proces jest prosty i przejrzysty – wystarczy skontaktować się z jednym z partnerów finansujących, którzy współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i w dopełnieniu formalności. Dane kontaktowe oraz więcej informacji o produkcie znajdziesz na stronie internetowej www.bgk.pl/warminskomazurskie.