Interpretacja zapisów naboru w ramach działania 7.6 Adaptacja do zmian
W związku z trwającym naborem nr FEWM.07.06-IZ.00-002/24 Adaptacja do zmian pojawiły się liczne pytania dotyczące definicji MŚP.
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów wsparcie zaplanowane w projekcie musi być skierowane bezpośrednio do następujących grup odbiorców:
• pracodawców z województwa warmińsko-mazurskiego (pracodawców niebędących przedsiębiorstwami albo pracodawców będących MŚP);
• pracowników ww. pracodawców.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwo jest MŚP i tym samym czy może stanowić grupę docelową w naborze, wielkość przedsiębiorstwa (liczba pracowników, obrót i suma bilansowa) nie jest jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę.
Kryteria, na podstawie których dane przedsiębiorstwo zakwalifikować możemy jako mikroprzedsiębiorstwo, małe lub średnie przedsiębiorstwo (MŚP), określa Załącznik I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu. Są one analogiczne do kryteriów przyjętych w zaleceniu Komisji 2003/361/WE z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącym definicji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Obowiązkiem Wnioskodawcy na etapie rekrutacji grupy docelowej do projektu, a przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu jest zweryfikowanie, na podstawie informacji pozyskanych od pracodawcy, jego statusu.
Przy określaniu statusu MŚP pomocne będą wyjaśnienia zawarte w wydanym przez Komisję Europejską „Poradniku dla użytkowników dotyczącym definicji MŚP” . Warto także skorzystać z narzędzi on-line, takich jak opracowany przez PARP „Kwalifikator MŚP” lub dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej „SME self-assessment questionnaire”.