Umowa o najwyższej wartości w historii funduszy na Warmii i Mazurach

28 grudnia 2023 r.  samorząd województwa warmińsko-mazurskiego podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na finansowanie projektów finansowych w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027. Jest to umowa o najwyższej wartości w historii wdrażania środków europejskich w województwie warmińsko-mazurskim. 

- Na wdrażanie instrumentów finansowych samorząd województwa przeznaczył blisko 500 mln zł, z czego wkład Unii Europejskiej to 425 mln zł – mówi marszałek Marcin Kuchciński. - Te środki przekażemy do BGK, który w imieniu zarządu będzie następnie wyłaniał swoich partnerów operujących tymi środkami na rynku.  

Celem takiej formy wsparcia jest m.in. niwelowanie luki finansowej, zawodności mechanizmów rynkowych, tworzenie efektu zachęty – motywowanie docelowych odbiorców wsparcia do podejmowania określonych działań, istotnych z punktu widzenia rozwoju województwa. 

- Dzięki tej formule raz przyznane alokacje mogą służyć regionowi kilkukrotnie poprzez mechanizm zwrotności – komentuje Angela Martinez-Sarasola, kierownik wydziału polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. - Cieszymy się, że te fundusze będą wspierać przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego, a także tych, którzy postanowią zainwestować w regionie, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Z ogromną satysfakcją odnotowujemy fakt, iż gros tej alokacji przyczyni się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu poprzez inwestycje na rzecz poprawy szeroko rozumianej efektywności energetycznej oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Gratulujemy ambitnych planów województwu warmińsko-mazurskiemu i życzymy sukcesów w ich realizacji wszystkim przyszłym beneficjentom.

Wsparcie skierowane zostanie do przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego oraz inwestujących w regionie. Po raz pierwszy z tej formy wsparcia będą mogły skorzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego oraz właściciele budynków użyteczności publicznej. Instrumenty będą wdrażane w formie pożyczek, a część z nich po spełnieniu warunków będzie mogła ulec częściowemu umorzeniu. 

Teraz BGK w przetargach wybierze partnerów finansujących, którzy będą udzielali pożyczek na terenie Warmii i Mazur. Pożyczki będą dostępne najprawdopodobniej w drugim kwartale 2024 roku.


Dostępnych będzie kilka rozwiązań:
•          Pożyczka na cyfryzację przedsiębiorstw
Wsparcie dla MŚP na inwestycje w infrastrukturę, wyposażenie, zakup usług zwiększających cyfryzację, automatyzację i robotyzację procesów, personalizację usług. Środki na zwiększenie zakresu wykorzystania Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz zaawansowanych analiz przy wprowadzaniu niezbędnych zmian organizacyjnych.
•          Pożyczka dla przedsiębiorców w początkowej fazie rozwoju
Wsparcie dla MŚP, które dopiero zaczynają się rozwijać. Pożyczki na inwestycje umożliwiające poprawę konkurencyjności firmy lub realizację nowych projektów. 
•          Pożyczka na inwestycje rozwojowe
Finansowanie działań prorozwojowych sektora MŚP. Środki na rozwój innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych, m.in. poprzez adaptowanie gotowych technologii i rozwiązań zakupionych przez przedsiębiorstwo, wprowadzanie tzw. innowacji imitujących oraz innowacji przynajmniej w skali przedsiębiorstwa.
•          Pożyczka z premią na poprawę efektywności energetycznej 
Wsparcie dla sektora mieszkaniowego i instytucji publicznych na poprawę efektywności energetycznej budynków oraz oświetlenia ulicznego. 
•          Ekopożyczka z premią dla przedsiębiorców
Pożyczka dla mikro i małych przedsiębiorstw na poprawę efektywności energetycznej. Celem wsparcia jest zmniejszenie zużycia energii w firmach i zmiana procesów produkcyjnych na takie, które w większym stopniu oszczędzają zasoby.
•          Pożyczka OZE z premią
Wsparcie m.in. dla MŚP, JST, organizacji pozarządowych i podmiotów sektora mieszkaniowego. Pożyczki na inwestycje w OZE będą dostępne zarówno dla podmiotów produkujących energię na własne potrzeby oraz dla podmiotów produkujących energię na sprzedaż.