Zasady równościowe i Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych

Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, to międzynarodowy dokument opisujący prawa osób z niepełnosprawnościami w kategoriach praw człowieka, a także obowiązki państw związane z zapewnieniem tych praw i ich przestrzeganiem. Została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 13 grudnia 2006 roku.
Zgodnie z zapisami umowy partnerstwa wsparcie w ramach Funduszy Europejskich musi zapewniać odbiorcom możliwość niezależnego życia i włączenia społecznego, zgodnie z artykułem 19 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.
Konwencja zawiera przepisy:
•    zakazujące dyskryminowania osób niepełnosprawnych,
•    nakazujące tworzenie warunków korzystania z praw na zasadzie równości z innymi osobami,
•    nakazujące wprowadzenie rozwiązań specjalnie adresowanych do osób niepełnosprawnych, odpowiednio do rodzaju zagadnienia.

Zgodność projektów z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych:
Wszystkie wnioski o dofinansowanie projektów w FEWiM są weryfikowane na etapie oceny na podstawie kryteriów wyboru projektów pod kątem ich zgodności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych. W praktyce oznacza to, że dofinansowania nie będą mogli otrzymać wnioskodawcy, których wnioski o dofinansowanie zawierają zapisy mogące potencjalnie naruszać zapisy określone w KPON. 
Przestrzeganie KPON dotyczy wszystkich etapów realizacji projektu.