FAQ - najczęściej zadawane pytania, związane z wypełnianiem obowiązków informacyjno-promocyjnych
Logotypy i wersje kolorystyczne
|
Pytanie 1: Mam problem z wydrukami pism, które dostaje m.in. z Urzędu, ponieważ najczęściej na pismach są logotypy w wersji kolorowej, a jako beneficjent, w biurze mam tylko drukarki czarno–białe. Czy w takim przypadku mogę wydrukować dokument w wersji czarno-białej?
Odpowiedź 1: W tym przypadku beneficjent nie ma wpływu w jakiej wersji otrzyma korespondencję z zewnątrz, dlatego nie będzie błędu, gdy wydrukuje w wersji czarno-białej.
Pełnokolorowy zestaw znaków należy stosować w przypadku następujących materiałów:
• strony internetowe,
• publikacje elektroniczne np. materiały wideo, animacje, prezentacje, newslettery, mailing,
• publikacje i materiały drukowane np. foldery, informatory, certyfikaty, zaświadczenia, dyplomy, zaproszenia, programy szkoleń itp.,
• korespondencja drukowana, jeśli papier firmowy jest w wersji kolorowej,
• naklejki,
• materiały brandingowe i wystawowe np. baner, stand, roll-up, ścianki, namioty i stoiska wystawowe, billboardy itp.,
• materiały promocyjne, tzw. gadżety.
Achromatycznych zestawień znaków (bez znaku barw RP) możesz użyć, jeżeli:
a) nie ma ogólnodostępnych możliwości technicznych zastosowania oznaczeń pełnokolorowych ze względu np. na materiał, z którego wykonano przedmiot (np. kamień) lub jeżeli zastosowanie technik pełnokolorowych znacznie podniosłoby koszty,
b) materiały z założenia występują w wersji achromatycznej, np. korespondencja drukowana (jeśli papier firmowy jest wykonany w wersji achromatycznej), dokumentacja projektowa (np. dokumenty przetargowe, umowy, ogłoszenia, opisy stanowisk pracy).
Pytanie 2: Jestem Beneficjentem i reprezentuję Szkołę Podstawową. Nie dysponujemy kolorowymi drukarkami. Czy możemy przygotować formularz zgłoszeniowy dla ucznia z logotypami monochromatycznymi?
Odpowiedź 2: W tym przypadku Beneficjent nie mam możliwości technicznej wydrukowania formularza w wersji kolorowej, dlatego należy przygotować formularz z logotypami monochromatycznymi, wydrukować go i przekazać uczniowi do wypełnienia. Dlatego formularz zgłoszeniowy należy potraktować jako dokumentację projektową, która może być oznaczona monochromatycznie. Potwierdza to następujący zapis z Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji (punkt c):
„Achromatycznych zestawień znaków (bez znaku barw RP) możesz użyć, jeżeli:
a) nie ma ogólnodostępnych możliwości technicznych zastosowania oznaczeń pełnokolorowych ze względu np. na materiał, z którego wykonano przedmiot np. kamień, mosiądz, brąz lub jeżeli zastosowanie technik pełnokolorowych znacznie podniosłoby koszty,
b) zastosowanie wersji pełnokolorowych nie jest możliwe ze względu na charakter otoczenia (miejsce kultu lub zabytek),
c) materiały z założenia występują w wersji achromatycznej, np. korespondencja drukowana (jeśli papier firmowy jest wykonany w wersji achromatycznej), dokumentacja projektowa (np. dokumenty przetargowe, umowy, ogłoszenia, opisy stanowisk pracy).”.
Pytanie 3: Księga tożsamości wizualnej mówi o logotypach w wersji granatowej - kiedy można je stosować? Czy wtedy kiedy cały dokument zawiera tylko kolor granatowy i biały?
Odpowiedź 3: Wersja granatowa to tzw. wersja achromatyczna, używamy jej w przypadkach wskazanych w odpowiedzi numer 2.
Pytanie 4: Czy na kolorowym długopisie można zamieścić loga czarno-białe?
Odpowiedź 4: Tak, na kolorowym długopisie można zamieścić logotypy achromatyczne. Potwierdzają to zapisy KARTAY WIZUALIZACJI FUNDUSZY EUROPEJSKICH DLA WARMII I MAZUR 2021-2027:
„W sytuacji, gdy nie jest możliwe zastosowanie znaków FE, UE i znaku barw RP w wersji kolorowej, z przyczyn technicznych lub z uwagi na zastosowanie tylko jednego koloru druku (czarnego), np. do druku dokumentów, można stosować zestawienia achromatyczne znaku FE i UE (oprócz znaku barw RP). Wtedy także wszystkie znaki dodatkowe muszą występować w wersji achromatycznej. Podobnie w przypadku czarnych nadruków na kolorowym tle, np. na kolorowych tkaninach, długopisach, gdy ze względów technicznych i finansowych stosowany jest druk jednokolorowy, można wykorzystać achromatyczną wersję zestawienia”.
Pytanie 5: Na jakich dokumentach dot. zatrudnienia podczas realizacji projektu ( umowa o pracę, zakres czynności, oświadczenia np. o zapoznaniu się z regulaminem pracy/wynagradzania, organizacyjnym, innego typu oświadczenia np. o spełnianiu obowiązku alimentacyjnego, informacja dodatkowa, RODO, informacja o równym traktowaniu, itp.) należy umieścić ciąg logotypów?
Odpowiedź 5: Nie jest jasno określone na jakich dokumentach należy zamieszczać logotypy. Dobrą praktyką jest dodawanie na wszystkich dokumentach, które są związane z zatrudnieniem pracownika i będą sprawdzane przez kontrolę.
Muszą być na dokumentach określających zadania pracownika, takich jak: zakres czynności, umowa, która zawiera informację o wysokości wynagrodzenia wypłacanego z projektu, itp.
Reasumując rekomendujemy zamieszczanie logotypów na wszystkich dokumentach związanych z zatrudnieniem pracownika.
Pytanie 6: Jeżeli na dokumentach chcemy zamieścić logo swojej firmy (beneficjenta) poza ciągiem wymaganych znaków czy musi spełnić jakieś wymagania odnośnie np. wielkości?
Odpoweidź 6: W zestawieniu znaków (logotypach) nie można umieszczać znaków wykonawców, którzy realizują projekt. Inne znaki jeśli są potrzebne można umieścić poza zestawieniem znaków. Natomiast jeżeli na materiale występują inne znaki nie mogą one być większe od symbolu (flagi) Unii Europejskiej.
Reasumując: można zamieścić logo beneficjenta, ale nie w ciągu znaków. Najlepiej zamieścić w ten sposób, że np. logotypy są na górze dokumentu, a logo beneficjenta na dole, czyli z zachowaniem wyraźnej odległości.