FAQ - najczęściej zadawane pytania, związane z wypełnianiem obowiązków informacyjno-promocyjnych
Naklejki
Jeśli po przeczytaniu „Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta...” oraz poniższych pytań i odpowiedzi, nadal masz wątpliwości związane z wypełnianiem obowiązków informacyjno-promocyjnych, napisz do nas na adres pytaniafe@warmia.mazury.pl |
Pytanie 1: W Podręczniku wnioskodawcy i beneficjanta, na stronie 31, jest zapis Rozmiar i materiał naklejki powinien być dostosowany do powierzchni lub sprzętu, na którym zostanie umieszczona, tak by wszystkie znaki były odpowiednio czytelne i wyraźnie widoczne. Jeśli wielkość powierzchni to umożliwia, najmniejszy rozmiar naklejki to ok.14x8 cm.
Zmniejszanie lub zwiększanie wymiarów naklejki jest dopuszczalne m.in. ze względu na rodzaj i charakter przedmiotu, sprzętu itp., przy zachowaniu wszystkich elementów i proporcji wzoru (fonty oraz elementy zeskaluj proporcjonalnie).
- Jak należy rozumieć zapis (…) najmniejszy rozmiar naklejki to ok.14x8 cm? Zmniejszanie lub zwiększanie wymiarów naklejki jest dopuszczalne (…) Czy należy rozumieć, że zmniejszanie rozmiaru naklejki jest możliwe tylko do rozmiaru 14 X 8 cm – najmniejszego rozmiaru, czy jednak można zastosować naklejki mniejsze niż 14x8 cm, przy zachowaniu wszystkich elementów i proporcji wzoru?
- Jak okleić takimi naklejkami sprzęty do szkoły branżowej typu monitor interaktywny, który posiada cienką ramkę, wiertarki, śrubokręty, miski / salaterki , sztućce, patelnie?
Odpowiedź 1:
- Tak, jak najbardziej „zmniejszanie lub zwiększanie wymiarów naklejki jest dopuszczalne m.in. ze względu na rodzaj i charakter przedmiotu, sprzętu itp., przy zachowaniu wszystkich elementów i proporcji wzoru (fonty oraz elementy zeskaluj proporcjonalnie)”. Minimalny rozmiar 14x8 cm odnosi się do tego, że jeżeli np. będziecie chcieli Państwo okleić samochód, to ta naklejka nie może mieć mniejszych rozmiarów niż 14x8 cm. Natomiast jeżeli naklejkę będziecie chcieli Państwo umieścić np. na telefonie, to jak najbardziej można ją zmniejszyć, zachowując oczywiście odpowiednie proporcje.
- W Podręczniku wnioskodawcy i beneficjanta jest następujący zapis dotyczący umieszczenia naklejek:
„Jako beneficjent, jesteś zobowiązany do umieszczenia naklejek na wyposażeniu, sprzęcie i środkach transportu powstałych lub zakupionych w projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich.
Naklejki należy umieścić na:
a) sprzętach, maszynach, urządzeniach (np. maszyny i urządzenia produkcyjne, laboratoryjne, komputery, laptopy, tablety, drukarki),
b) środkach transportu (np. samochodach, radiowozach, tramwajach, autobusach, wagonach kolejowych),
c) aparaturze (np. laboratoryjnej, medycznej) itp.
Nie należy umieszczać naklejek na przedmiotach użytku codziennego, których znaczenie ma charakter pomocniczy/ dodatkowy w projekcie (np. meble, akcesoria biurowe, np. lampki biurkowe, drobne elementy wyposażenia pomieszczeń, np. wieszaki itp.). Naklejki muszą znajdować się w dobrze widocznym miejscu.
Do oklejania należy podejść zdroworozsądkowo. Jeżeli umieszczenie naklejki na sprzęcie, który powinniśmy okleić, np. wspomniany przez Państwa monitor posiada cienką ramkę i przez to naklejka się nie zmieści, to można ja okleić np. na podstawce jeśli taką posiada, z boku lub w innym miejscu tego sprzętu i nie spowoduje to ograniczenia jego funkcjonowania. Należy jednak przy tym pamiętać, że naklejka ma charakter informacyjny i promocyjny dlatego w miarę możliwości powinna być umieszczana w widocznym miejscu.
Odnosząc się do Państwa pytania, nie trzeba oklejać przedmiotów codziennego użytku, a do takich z pewnością można zaliczyć miski/salaterki, sztućce, patelnie, śrubokręty, które będą niezbędne uczniom do warsztatów, czy innych zajęć podnoszących ich kompetencje.
W przypadku wątpliwości, czy na dany produkt ma być oklejony, zalecamy go okleić. Jeżeli jego funkcjonalność na to nie pozwala lub jego użytkowanie spowoduje, że nakleja będzie zniszczona, to można okleić pudełko, w którym jest przechowywany (np. wiertarki są najczęściej pakowane są w skrzynki).
Pytanie 2: Czy kupując meble do wyposażenia w przedszkolu trzeba je oznaczyć naklejkami? Czy wszelkie zakupy wyposażenia trzeba oznaczyć naklejkami?
Odpowiedź 2: Naklejki należy umieścić na:
a) sprzętach, maszynach, urządzeniach (np. maszyny i urządzenia produkcyjne, laboratoryjne, komputery, laptopy, tablety, drukarki),
b) środkach transportu (np. samochodach, radiowozach, tramwajach, autobusach, wagonach kolejowych),
c) aparaturze (np. laboratoryjnej, medycznej) itp.
Nie należy umieszczać naklejek na przedmiotach użytku codziennego, których znaczenie ma charakter pomocniczy/ dodatkowy w projekcie (np. meble, akcesoria biurowe, np. lampki biurkowe, drobne elementy wyposażenia pomieszczeń, np. wieszaki itp.). Naklejki muszą znajdować się w dobrze widocznym miejscu.”.
Zachęcam do oklejania wyposażenia/sprzętu, jeżeli pojawia się u Państwa jakakolwiek wątpliwość.