FAQ - najczęściej zadawane pytania, związane z wypełnianiem obowiązków informacyjno-promocyjnych

Tablice informacyjne

 


Jeśli po przeczytaniu „Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta...” oraz poniższych pytań i odpowiedzi, nadal masz wątpliwości związane z wypełnianiem obowiązków informacyjno-promocyjnych, napisz do nas na adres pytaniafe@warmia.mazury.pl

 

Pytanie 1: Jako Fundacja realizujemy projekt, którego wartość przekracza 100 tys. euro. Projekt realizowany jest w partnerstwie z jednostką samorządu terytorialnego (powiatem), natomiast odbiorcą wsparcia jest jednostka organizacyjna partnera, tj. szkoła. W ramach projektu nie są prowadzone prace budowlane lub infrastrukturalne, ale realizowany jest zakup sprzętu i wyposażenia. W związku z tym, zgodnie z punktem 9.1 Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji, Fundacja zobligowana jest do oznaczenia miejsca realizacji projektu przez umieszczenie tablicy informacyjnej.  Jednakże mamy wątpliwości, co do umiejscowienia tablicy, ponieważ w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 w zakresie informacji i promocji:
•    W punkcie 9 Jak oznaczać miejsce projektu? Tablice i plakaty, zapis brzmi: „Twoje obowiązki związane z oznaczaniem miejsca realizacji projektu zależą od rodzaju projektu oraz całkowitego kosztu projektu. Zarówno tablice, jak i plakaty, muszą znajdować się w miejscu realizacji projektu, w miejscu dobrze widocznym dla społeczeństwa (zob. rozdz. 9.5 i 9.10)”.
•    W punkcie 9.5. Gdzie umieścić tablicę informacyjną?, zapis brzmi: „Tablicę informacyjną umieść w miejscu realizacji projektu, np. tam, gdzie prowadzone są prace budowlane lub infrastrukturalne. Wybierz miejsce dobrze widoczne i ogólnie dostępne, gdzie największa liczba osób będzie miała możliwość zapoznać się z treścią tablicy”.
•    „Jeżeli realizujesz projekt, ale nie przewidujesz w nim prac budowlanych lub infrastrukturalnych, a planujesz zakup sprzętu, to tablica powinna znajdować się na budynku siedziby lub przed siedzibą beneficjenta”.
Jak należy zinterpretować zapisy Podręcznika, jeżeli beneficjent, rozumiany jako wnioskodawca, realizuje projekt w partnerstwie lub na rzecz innego podmiotu i zakupione wyposażenie będzie umiejscowione w siedzibie partnera lub innego podmiotu, np. jednostki organizacyjnej partnera, który stricte jest beneficjentem ostatecznym wsparcia? Czy tablica powinna być umieszczona w siedzibie beneficjenta-Wnioskodawcy (Fundacji), czy w miejscu, w którym sprzęt znajduje się docelowo, czyli w szkole, w której realizowany jest projekt? Czy może tablica powinna wisieć w siedzibie beneficjenta (Fundacji) i w miejscu realizacji (szkole)?

Odpowiedź 1: 
Tablice należy umieścić w siedzibie beneficjenta (Fundacji) i w miejscu realizacji projektu (szkole) – w myśl zasady dotyczącej oznaczania miejsc kluczowych dla projektu.
Przy czym tablica w szkole może (choć nie musi) mieć wskazaną nazwę partnera zamiast nazwy fundacji, zgodnie z informacją z Podręcznika: „Czasem może się zdarzyć tak, że tablicę będzie umieszczać nie tylko beneficjent, ale również inny podmiot, który otrzymał wsparcie od beneficjenta. Wówczas na tablicy można umieścić nazwę (nie logo) tego podmiotu, mimo, że nie jest on beneficjentem. Na tablicy zawsze widnieje jeden z nich (beneficjent lub inny podmiot)”.

Pytanie 2: Jaki rozmiar tablicy powinniśmy umieścić na budynku, gdzie planowany jest remont i wyposażenie?

Odpowiedź 2: Obowiązek umieszczenia tablicy informacyjnej będzie dotyczył Państwa, jeżeli projekt obejmuje prace budowlane i zakup sprzętu (wyposażenie) oraz jest wspierany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i jego całkowity koszt przekracza 100 tys. euro.

Jeżeli spełnione będą powyższe warunki to zgodnie z zapisami podręcznika tablica musi mieć wymiary 240/120 cm.

Pytanie 3: Jako PCPR realizujemy projekt o wartości powyżej 2 mln, w ramach projektu zaplanowano wyłącznie spotkania z trenerami, szkolenia (tzn. tylko i wyłącznie działania miękkie) dla uczestników. Nie zakupujemy sprzętu, nie prowadzimy prac budowlanych, nie prowadzimy prac infrastrukturalnych. W związku z powyższym czy w ramach promocji powinniśmy mieć tablice informacyjna czy plakat?

Odpowiedź 3: Pomimo tego, że wartość Państwa projektu jest wyższa niż 100 tys. euro, ale projekt nie obejmuje prac budowlanych, działań w zakresie infrastruktury, inwestycji rzeczowych lub zakupu sprzętu, to wystarczy powiesić w miejscu realizacji plakat.

Zalecamy umieszczenie plakatu informacyjnego niezwłocznie po rozpoczęciu realizacji projektu. Plakat na pewno musi być umieszczony przed rozpoczęciem działań projektowych, np. rozpoczęcie rekrutacji na określoną formę wsparcia. 

Pytanie 4: Kto powinien być wskazany na plakatach/tablicach- w części Beneficjent. Umowa podpisana jest przez Powiat natomiast projekt realizowany jest przez PCPR.  Z kolei konstrukcja wzoru plakatu wskazuje Beneficjent ...........REALIZUJE- w związku z tym kogo należy wskazać w tej części?

Odpowiedź 4: Na plakacie, w miejscu beneficjent, można wskazać Starostwo Powiatowe lub PCPR (pomimo, że jest realizatorem traktujemy go w tym przypadku jak beneficjenta). Plakat musi wisieć w miejscu realizacji projektu, czyli w naszej opinii w PCPR, ponieważ to tam będą prowadzone zapewne wszystkie działania związane z projektem. Oczywiście plakat może pojawić się w siedzibie beneficjenta, czyli w Starostwie Powiatowym.

 Pytanie 5: Czy tablica może mieć większe wymiary niż podane w Księdze (240/120 cm)?

Odpowiedż 5: Nie, tablica informacyjna musi mieć jeden z następujących rozmiarów: 80/40 cm, 120/60 cm i 240/120 cm. Wybór właściwego rozmiaru tablicy informacyjnej zależy od zakresu danego projektu, rodzaju projektu oraz lokalizacji tablicy.

Pytanie 6: Na tablicy może być nazwa partnera - czy wtedy na tablicy zamiast słowa Beneficjent można użyć słowa partner - czy wzoru nie można modyfikować i zapisać nazwę partnera jako beneficjent?

Odpowiedź 6: Wzoru tablicy informacyjnej nie można modyfikować – oznacza to, że nie można zastąpić słowa „Beneficjent” słowem „Partner”. Tablice muszą być zgodne z obowiązkowymi wzorami, w których słowo "Beneficjent" jest standardowo używane do opisu podmiotu odpowiedzialnego za realizację projektu​. Zapis o niemodyfikowalności wzoru tablicy znajduje się na stronie 21 „Podręcznika Wnioskodawcy i Beneficjenta”. Wskazuje, że wzoru nie można zmieniać, a także że treść powinna być uzupełniona wyłącznie w przewidzianych polach​. Natomiast możliwe jest wpisanie nazwy Partnera w wyznaczonym miejscu, bez zmiany słowa Beneficjent. Potwierdza to zapis z Podręcznika Wnioskodawcy i Beneficjenta: „Czasem może się zdarzyć tak, że tablicę będzie umieszczać nie tylko beneficjent, ale również inny podmiot, który otrzymał wsparcie od beneficjenta. Wówczas na tablicy można umieścić nazwę (nie logo) tego podmiotu, mimo, że nie jest on beneficjentem. Na tablicy zawsze widnieje jeden z nich (beneficjent lub inny podmiot)”.