Warunek podstawowy „Skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty praw podstawowych”

Rozporządzenie ogólne wprowadziło horyzontalny warunek podstawowy dotyczący stosowania i wdrażania Karty Praw Podstawowych, którego celem jest poszanowanie i ochrona wszystkich praw podstawowych w ramach funduszy europejskich. Spełnienie tego warunku umożliwia korzystanie ze środków programów krajowych i regionalnych. 
Brzmienie tego warunku sprecyzowano w Załączniku nr III do rozporządzenia ogólnego (2021/1060): 
„Istnienie skutecznych mechanizmów służących zapewnieniu zgodności z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej (zwaną dalej „Kartą”), które obejmują:
•    Kryterium nr 1: Ustalenia mające zapewnić zgodność programów wspieranych z Funduszy i ich wdrażania z odpowiednimi postanowieniami Karty;
•    Kryterium nr 2: Rozwiązania dotyczące zgłaszania komitetowi monitorującemu przypadków niezgodności operacji wspieranych z Funduszy z Kartą oraz skarg o nieprzestrzeganie Karty złożonych zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi na mocy art. 69 ust. 7”.
Rozwiązania przyjęte przez Polskę, mające na celu potwierdzenie wypełnienia ww. warunku, zostały opracowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i znajdują się w dokumencie Samoocena spełnienia warunku podstawowego Skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty praw podstawowych
29 lutego 2024 r. Komisja Europejska wydała decyzję nr C(2024)1441 w zakresie oceny spełniania horyzontalnego warunku podstawowego „Skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty praw podstawowych”, przeprowadzonej na podstawie art. 15 ust. 4 rozporządzenia ogólnego. Decyzja potwierdza spełnienie ww. warunku przez Polskę.